Новини астрономії

Астрофізики: Унікальна чорна діра катапультувалась із загиблої галактики

Міжнародна команда астрономів з'ясувала, що єдина відома чорна діра середніх розмірів колись перебувала в центрі карликової галактики, але потім була викинута з неї при зіткненні карлика з більшим зоряним мегаполісом.

Про це повідомляє прес-служба Гарвард-Смітсоніанського центру астрофізики.

У липні 2020 року група астрономів під керівництвом Шона Фарелла (Sean Farell) з Інституту астрономії в Сіднеї (Австралія) вивчала знімки галактики ESO 243-49, зроблені орбітальним рентгенівським телескопом XMM-Newton. Ця галактика віддалена від нас на 290 мільйонів світлових років.

На знімках XMM-Newton вчені виявили цікавий об'єкт — надпотужне джерело рентгенівського випромінювання HLX-1, потужність і спектральні характеристики якого не вкладалися в типові значення для звичайних чорних дір (3-20 сонячних мас) і їхніх кузенів-"важковаговиків".

Фарелл із колегами проаналізували дані й дійшли висновку, що HLX-1 є першою відомою чорною дірою з масою в кілька тисяч сонячних.

Як вважають учені, ця чорна діра колись перебувала в центрі якоїсь карликової галактики. Приблизно 200 мільйонів років назад це скупчення зірок зіткнулося з більшим "мегаполісом", яким могла виступати сусідня ESO 243-49.

Гравітаційна взаємодія HLX-1 з надмасивною чорною дірою в центрі ESO 243-49 "катапультувало" її, а також частину прилеглих зірок і матерії за межі карликової галактики, що гинула.

Через деякий час викинута матерія організувалася в диск акреції, всередині неї з'явилися зірки, які й помітили Фарелл та його колеги.

Раніше вчені виявили, що чорна діра в центрі нашої галактики поглинає астероїди.

Вчені NASA знайшли планету з жахливою погодою


У США вчені космічного агентства NASA виявили в галактиці Чумацький шлях планету з найгіршими погодними умовами.
Про це повідомляє NASA.
Як з’ясували вчені, найгірша погода – на екзопланеті HD 189733b, розташованій в сузір’ї Лисички на відстані 63 світлових роки від Землі.
Астрономи вважають, що нова планета набагато більша за Землю і набагато гарячіша, оскільки її температура становить 3 тисячі градусів за Цельсієм.
Дані супутника Hubble свідчать, що швидкість вітру на поверхні екзопланети в кілька разів перевищує швидкість звуку і може досягати 2 м/с. Крім того, своїм привабливим кольором небесне тіло зобов’язане наявністю в верхніх шарах атмосфери силікатів, завдяки чому на поверхню випадають "скляні" дощі. Вчені назвали їх "смертю від тисячі порізів".

Астрономи NASA виявили зірки незвичайної форми

Учені назвали їх "гарбузами", бо небесні тіла обертаються настільки швидко, що зовні нагадують овочі.

Усього науковців відкрили 18 нових світил, які вражають розмірами. Наприклад, найбільша з зірок у десять разів більша та у чотири тисячі разів потужніша за Сонце.
За припущеннями дослідників, гігантські світила могли стати результатом злиття двох зірок завбільшки із Сонце.













У космосі виявлено мандруючу планету

У журналі Astrophysical Journal Letters опублікована інформація з описом досить рідкісного відкриття - знайдена планета PSO J318.5-22, яка вільно летить у відкритому космосі. Вчені поки що не можуть дати відповідь на питання, звідки взялася ця планета і куди зникла її зірка.
Вік PSO J318.5 -22 оцінюється в 12 млн років, що дуже мало за космічними мірками, тобто планета утворилася буквально щойно. Газовий гігант масою в шість разів більше Юпітера, знаходиться на відстані 80 світлових років від Землі.

Виявили планету випадково, коли на даних, отриманих гавайським телескопом Pan - STARRS 1 (PS1), запустили програму пошуку коричневих карликів. Через досить низькі температури ці зірки дуже слабо світяться в червоному діапазоні. Програма пошуку опрацювала 4 петабайта фотографій і видала PSO J318.5 -22 як один з аномальних результатів. Об'єкт був набагато червоніший, ніж червоні карлики.

Додаткові дослідження показали, що властивості цього газового гіганта схожі з властивостями аналогічних газових гігантів навколо молодих зірок, але у цьому випадку зірка відсутня.
«Ми ніколи раніше не бачили планет, що вільно летять у космосі, - говорить д -р Майкл Ліу (Michael Liu) з Інституту астрономії при Гавайському університеті. - Я часто розмірковував, чи існують такі самотні об'єкти у Всесвіті, і тепер ми знаємо, що це так».

Останнім часом виявлені більше тисячі планет за межами Сонячної системи, але дуже мало з них можна спостерігати в телескоп. Навіть якщо це можливо, присутність поряд яскравого світила заважає їх вивченню. У випадку з планетою PSO J318.5 -22 ніяких перешкод немає, так що у вчених з'являється рідкісна можливість вивчити, як розвиваються газові гіганти такі як Юпітер незабаром після народження.